Anthonysz, Hunter win Big 8 golds

Wednesday, January 27, 2021

Wildcats 4th in Big 8 Wrestling Tournament Friday

The Cassville wrestling team brought home a handful of medals from the Big 8 Conference Tournament Friday in Seneca, including two golds in the 138-pound and 145-pound weight classes.

Seneca won the event with 338.5 points, Marshfield was runner-up with 281.5 points, Monett was third with 180.5 points and Cassville finished fourth with 135 points.

Gabe Hunter continued his stellar season of work, taking top honors at 138 with a 15-4 major decision win over Easton Byrne, of Reeds Spring. Hunter won his other three contested matches by fall.

Jake Anthonysz, grappling at 145, defeated Clayton Swadley, of Seneca, in a 2-0 decision to take gold. Anthonysz defeated Swadley twice in the tournament, both by decision.

Earning silvers for Cassville were Matthew Whittenburg at 126, who fell to Seneca’s Kendon Pollard, and Zach Coenen at 220, who fell by a 3-2 decision to Marshfield’s Daylon Kanegieter.

Kurt Deaver earned bronze at 106, beating Reeds Spring’s Edward Love by fall.

Rounding out the results was Gavin Moore taking seventh at 132 with a fall win over Jamie Gomez, of Hollister.

Full results from the tournament follow:

106: Round 1 - Kurt Deaver (Cassville) received a bye

106: Round 2 - Kurt Deaver (Cassville) over Avery Byars (Marshfield) (fall, 0:19)

106: Round 3 - Kynndrick Brooks (Nevada) over Kurt Deaver (Cassville) (fall, 3:37)

106: Semifinals - Brady Roark (Seneca) over Kurt Deaver (Cassville) (fall, 1:22)

106: 3rd Place Match - Kurt Deaver (Cassville) over Edward `Rocky` Love (Reeds Spring) (fall, 2:04)

126: Round 1 - Matthew Whittenburg (Cassville) received a bye

126: Round 2 - Matthew Whittenburg (Cassville) over Derek Dutton (Hollister) (fall, 0:17)

126: Round 3 - Matthew Whittenburg (Cassville) over Jose Mendoza (McDonald County) (fall, 0:46)

126: Semifinals - Matthew Whittenburg (Cassville) over Marcus Gritts (Marshfield) (decision, 8-1)

126: 1st Place Match - Kendon Pollard (Seneca) over Matthew Whittenburg (Cassville) (fall, 0:38)

132: Round 1 - Gavin Moore (Cassville) over Jamie Gomez (Hollister) (fall, 2:48)

132: Round 2 - Ethan Dighero (Nevada) over Gavin Moore (Cassville) (fall, 2:33)

132: Round 3 - Andrew Manley (Seneca) over Gavin Moore (Cassville) (fall, 0:34)

132: Consolation semifinals - Cross Spencer (McDonald County) over Gavin Moore (Cassville) (fall, 2:18)

132: 7th Place Match - Gavin Moore (Cassville) over Jamie Gomez (Hollister) (fall, 2:34)

138: Round 1 - Gabe Hunter (Cassville) received a bye

138: Round 2 - Gabe Hunter (Cassville) over Joesph Fahnestock (Nevada) (fall, 1:26)

138: Round 3 - Gabe Hunter (Cassville) over Ryan Nagy (Marshfield) (fall, 3:13)

138: Semifinals - Gabe Hunter (Cassville) over Cole Whitehead (Seneca) (fall, 4:12)

138: 1st Place Match - Gabe Hunter (Cassville) over Easton Byrne (Reeds Spring) (major decision, 15-4)

145: Round 1 - Jake Anthonysz (Cassville) over Matthew Burdett (Monett) (fall, 1:11)

145: Round 2 - Jake Anthonysz (Cassville) over Tyler Longobardi (Nevada) (fall, 2:45)

145: Round 3 - Clayton Swadley (Seneca) over Jake Anthonysz (Cassville) (decision, 8-4)

145: Semifinals - Jake Anthonysz (Cassville) over Braeden Brooks (Marshfield) (decision, 2-0)

145: 1st Place Match - Jake Anthonysz (Cassville) over Clayton Swadley (Seneca) (decision, 9-8)

220: Round 1 - Zach Coenen (Cassville) over Logan Smith (Nevada) (fall, 3:53)

220: Round 2 - Zach Coenen (Cassville) received a bye

220: Round 3 - Zach Coenen (Cassville) over Samuel Murphy (McDonald County) (ultimate tie-breaker, 3-2)

220: Semifinals - Zach Coenen (Cassville) over Jakob Tate (Seneca) (major decision, 11-3)

220: 1st Place Match - Daylon Kanengieter (Marshfield) over Zach Coenen (Cassville) (decision, 3-2)

Cassville returns to action Thursday, hosting Monett in dual action.

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: