'Cats named to all-region football teams

Wednesday, December 10, 2014
Cassville senior Gabe Kirk reads the defense prior to a snap. Kirk was one of 11 Wildcats who earned all-region honors for their grid iron greatness this season. Jacob Brower jbrower@cassville-democrat.com

Kellner named to 1st team, 10 Wildcats make other teams

Cassville football players continued to be showered with post season honors this year.

On Friday, the southwest Missouri all-region Class 3 team was released.

The Wildcats landed 11 players on the all-region teams.

Players named to the all-region first team are automatically qualified for consideration for the all-state team, which is to be released this week.

Cassville's Kane Kellner, tight end, collected first team all-region honors.

Gathering second team awards were: Andrew Whitham, offensive line; Cade Pendergraft, wide receiver; Dalton Jett, defensive line; Andrew Shepard, defensive end; Brett Nickle, defensive back; and Leigh Cox, defensive back.

Collecting honorable mention accolades were: Colton Dilbeck, offensive line; River Phelps, running back; Kendall Branham, kicker; and Justin Dunivant, defensive end.

The complete all-region team is as follows:

Offensive Player of The Year: Zack Hammond, Monett

Defensive Player Of The Year: Wesley Abramovitz, Monett

Coach Of The Year: Chad Depee, Monett

Offensive Line

First Team: Tristan Haltom, Ava; Tristan Byer, Reeds Spring; Michael Childress Monett; Daniel Hall, Springfield Catholic; Dakota Means, Mountain Grove

Second Team: Mason Husmann, Aurora; Andrew Whitham, Cassville; Brett Gollhofer, Monett; Chris Dobson, Mountain Grove; Paul Mcfarrin, Reeds Spring

Honorable Mention: Derrick Bushong, Ava; Colton Dilbeck, Cassville; Canyon Lundy, Monett; Trace Williams, Mt. Vernon; Trevor Koehler, Aurora

Running Back

First Team: Colton Akers, Ava; Quincy Jackson, Monett; Dalton Pomeroy, Reeds Spring

Second Team: Jerrald Smith, Ava; Trystan Short, Mt. Grove; Payton Oehlschlager, Mt. Vernon

Honorable Mention: Kane Thompson, Ava; River Phelps, Cassville; Tyler Winsauer, East Newton; Tyler Ash, Monett; Jacob Mitchell, Mountain Grove; Blake Ball, Reeds Spring

Receiver

First Team: Levi Pfitzner, Monett;

Will Wester, Catholic; Jamison Cain, Mountain Grove

Second Team: Cade Pendergraft, Cassville; Josh Kent, Reeds Spring; Skylar Cahill, Aurora

Honorable Mention: Logan Bader, Aurora; Daniel Redfearn, Mt. Vernon; Aaron Millett, East Newton

Tight End

First Team: Kane Kellner, Cassville; Ricky Morsovillo, Springfield Catholic

Second Team: Andy Amos, Mountain Grove; Alex Turner, Monett

Quarterback

First Team: Zack Hammond, Monett

Second Team: Johnny Healy, Mountain Grove

Honorable Mention: Noah Cherry, Reeds Spring; Cody Huff, Ava

Place Kicker

First Team: Brett Garner, Springfield Catholic

Second Team: George Fulton, Monett

Honorable Mention: Kendal Branham, Cassville

Defensive Lineman

First Team: Tristan Haltom, Ava; Adam Hale, Reeds Spring; Latham Melton-Farmer, Mountain Grove

Second Team: Dalton Jett, Cassville; Jacob Negre, Monett; Dakota Means, Mountain Grove

Honorable Mention: Derrick Bushong, Ava; Scott Wichmer, Springfield Catholic; Travis Allen, East Newton

Defensive End

First Team: Mason Husmann, Aurora; Johnny Healy, Mountain Grove

Second Team: Andrew Shepard, Cassville; Gage Nolan, Reeds Spring

Honorable Mention: Blake Butler, Seneca; Daniel Hall, Springfield Catholic; Brandon Hayes, Mt. Vernon; Alex Turner, Monett; Gabe Martin, Seneca; Justin Dunivant, Cassville

Linebackers

First Team: Nate Bray, Ava; Wesley Abramovitz, Monett; Jordan Hall, Monett; Jacob Mitchell, Mountain Grove

Second Team: Logan Bader, Aurora; Ben Aretegea, Reeds Spring; Colton Pomeroy Reeds Spring; John Saunders, Monett

Honorable Mention: Tanner Schnelle, Aurora; Colton Akers, Ava; Drew Williams, East Newton; Cory Allen, Mountain Grove; Jacob Walker, Seneca

Defensive Backs

First Team: Josh Kent, Reeds Spring; Cameron Witt, Monett; Trey Dixson, Mountain Grove; Kane Thompson, Ava

Second Team: Brett Nickle, Cassville; Leigh Cox, Cassville; Jaron Beeson, Monett; Blaine Halford, Mt. Grove; Billy Meredith, Aurora

Honorable Mention: Tyler Winsauer, East Newton; Matt Curnes, Reeds Spring; Zach Dunnam, Seneca

Punter

First Team: Cameron Witt, Monett

Second Team: Brett Gardner, Springfield Catholic

Honorable Mention: Austin Carmicheal, Aurora

Kick Returner

First Team: Levi Pfitzner, Monett

Second Team: Chandler Shook, Hollister

Honorable Mention: Trystan Short, Mountain Grove

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: