[Masthead] Fair ~ 34°F  
High: 46°F ~ Low: 33°F
Wednesday, Nov. 26, 2014

Grand champion livestock recognized at fair

Thursday, July 10, 2008

Over 45 local youngsters received grand champion or reserve grand champion ribbons at the Barry County Fair, which was held south of Purdy on June 27 and 28.

Barry County Fair ribbon winners are listed below by livestock event.

Dairy cattle

Holstein: Kelsey Roller, junior showmanship champion, junior grand champion and overall supreme champion; Jessica Schmidt, conformation showmanship; and Faith Schmidt, senior grand champion.

Rabbits

English Lops: Jessica Cabral, grand champion.

Large mixed bread: Trevor McClintock, grand reserve champion.

Dairy goats

Alpine: Sarah Deshayer, junior grand champion and senior reserve grand champion; TJ Stewart, junior reserve grand champion; and Kirstyn Harris, senior grand champion.

Nubian: Mary Beth Allen, junior grand champion and junior reserve grand champion.

Toggenburg: Clifford Stewart, senior grand champion.

Oberhasli: Clifford Stewart, junior grand champion; Korey Banks, junior reserve grand champion; Mary Beth Allen, senior grand champion; and Sarah Allen, senior reserve grand champion.

Nigerian dwarf: Mary Beth Allen, junior grand champion and senior grand champion; Sarah Allen, junior reserve grand champion; and Banks, senior reserve grand champion.

LaMancha: Clifford Stewart, junior grand champion and junior reserve grand champion; and Harris, senior grand champion and senior reserve grand champion.

Recorded grade: Banks, junior grand champion and senior reserve grand champion; Mary Beth Allen, junior reserve grand champion; and TJ Stewart, senior grand champion.

Sable: TJ Stewart, junior grand champion.

Showmanship: Braiden Stewart, pee wee class; TJ Stewart, junior class; and Sarah Allen, senior class.

Meat goats

Boers: Alyssa Rockers, grand champion breeding doe, reserve grand champion and grand champion wether; and Shania Wolf, grand champion buck.

Poultry

Broilers over 12 pounds: Megan Thomas, grand champion; and Nicole Fletcher, grand reserve champion.

Broilers under 12 pounds: Caitlin Howerton, grand champion; and Misty Burton, reserve grand champion.

Fancy chickens: Harris, grand champion heavy; Sidney Atkinson, reserve grand champion heavy and grand showmanship; Jeremy Hammond, reserve grand champion heavy; Tyler Thomas, grand champion bantam; and Ashley Painter, reserve grand champion bantam.

Swine

Class two Hampshire: Seth Higginbotham, grand champion.

Class two and three crossbred: Higginbotham, winner and grand champion; Darren Medley, winner; and Dentin Schwartz, reserve grand champion.

Market hog: Harris, lightweight; Higginbotham, middleweight and grand champion; and Schwartz, heavyweight, reserve grand champion and senior showmanship.

Sheep

Market sheep: Amanda Ray, grand champion lamb; Paige Morgan, grand champion ram; and Brooke Morgan, reserve grand champion ram.

Crossbred ewe: Brooke Morgan, grand champion; and Paige Morgan, reserve grand champion.

Suffolk ewe: Brook Morgan, grand champion and reserve grand champion.

Beef cattle

Angus: Cortney Jenkins, grand champion heifer and grand champion bull; Callie Keaton, reserve grand champion heifer; and Corey Ellsworth, reserve grand champion bull.

Brangus: Tyler Scott, grand champion heifer; and Brittany Mareth, grand champion bull.

Branvieh: Whitney Harrison, grand champion heifer and grand champion bull.

Charolais: Thomas, grand champion heifer; Kaytlyn Kast, reserve grand champion heifer; Alyssa Williams, grand champion bull; and James Ray, reserve grand champion bull.

Hereford: Johnathan Bellis, grand champion heifer; and Jared Snider, grand champion bull.

Limosine: Zach Fly, grand champion heifer and reserve grand champion heifer; Taylor Long, grand champion bull; and Cody Medlbach, reserve grand champion bull.

LimFlex: Kalah Lindner, grand champion.

Shorthorn: Ray, grand champion heifer.

Simmental: Rebecca Callason, grand champion heifer and reserve grand champion heifer.

Crossbred bull: Williams, grand champion.

Steers: Colt Keeling, grand champion; and Kaleb Kalhaugh, reserve grand champion.

Showmanship: Montana Fly, pee wee showmanship; Jenkins, senior showmanship and supreme champion beef bull; and Callison, junior showmanship and supreme champion beef heifer.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration. If you already have an account on this site, enter your username and password below. Otherwise, click here to register.

Username:

Password:  (Forgot your password?)

Your comments:
Please be respectful of others and try to stay on topic.